SO MW
2012-04-25 07:59
Wiceprezydent CIOMR w Kole Nr 8

Kmdr por. dr med. Andrzej GALUBIŃSKI, były lekarz wojewódzki, wiceprezydent CIOMR (Międzysojuszniczej Konferencji Oficerów Rezerwy Służby Zdrowia) gościł w Kole nr 8. Kwietniowe spotkanie lekarzy i farmaceutów MW odbyło się, nie jak zwykle w siedzibie SOMW, ale w sali im. adm. Mohuczego w Klubie MW "Riwiera".

Powód był dość prosty. Nasz gość miał do pokazania dużo szczegółowych multimedialnych informacji (zdjęć i slajdów) z historii i działalności CIOMR, której jest wiceprezydentem. Oficerowie Służby Zdrowia, nie tylko MW, niewiele wiedzą o tej organizacji. Publikacje na ten temat ukazywały się w wydawnictwach specjalistycznych lub branżowych o niewielkim nakładzie, i są skierowane raczej do wąskiej grupy, a więc mało znane ogółowi lekarzy wojskowych.

Organizacja CIOMR powstała już w 1947 roku i została powołana w celu integracji służb medycznych po II wojnie światowej, wymianie doświadczeń organizacyjnych, medycznych i naukowych wojskowych służb medycznych. Taką wykładnię zadań w przedziale czasowym historii opisał A. GALUBIŃSKI w wykładzie dla członków koła nr 8, powołując się na dokumenty oraz m.in. swój artykuł opublikowany w Biuletynie Wojskowej Izby Lekarskiej „ SKALPEL” w numerze 6 z ub. roku.
Kongresy Konferencji odbywają się dwa razy w roku, tzw. sesji zimowej (zawsze stałej siedzibie w Brukseli), natomiast letnie w krajach należących do NATO a mających możliwość ich zorganizowania. Taki kongres letni odbył się w Polsce, w Warszawie w sierpniu 2011 roku i o tym głównie mówił nasz prelegent. Wszystkie sesje kongresów są na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Referaty wygłaszają na nich wybitni specjaliści głównie z USA, Niemiec, Norwegii i innych krajów, a tematyka dotyczy przede wszystkim tematów związanych z działaniami wojennymi np. urazy na polu walki, stres bojowy, czy problemy z uzależnieniem w wojsku.

W konferencji warszawskiej, poza sesją naukową bardzo wysoko ocenioną przez uczestników, zorganizowano również zawody 33 drużyn z 14 krajów, których tematem było udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej. Polskę reprezentowały trzy drużyny, w tym jedna kobieca. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać Warszawę. Odwiedzili również Wojskowy Instytut Medyczny oraz wzięli udział w „Wieczorze Polskim” w Tarczynie pod Warszawą. Organizatorzy konferencji usłyszeli dużo ciepłych słów uznania za doskonałą organizację i wysoki poziom wystąpień. Następny kongres letni odbędzie się w Kopenhadze w sierpniu br. a jego tematem będą „Urazy wielonarządowe”. Udział w nim wezmą również specjaliści - lekarze wojskowi z naszego kraju.

W drugiej części kwietniowego spotkania kmdr dr. Zygmunt Bauć, skarbnik zarządu Koła, złożył nieco spóźnione sprawozdanie finansowe za 2011 rok. Opóźnienie powstało na skutek poważnej choroby serca sprawozdawcy. Powrót do zdrowia kol. Baucia, po przebytej operacji, wszyscy obecni przyjęli z radością, odśpiewując mu tradycyjne „Sto lat”. Następne spotkanie Koła nr 8 odbędzie się 26 maja o godz. 16 00, w plenerze, na zaproszenie kol. Bogusława HORAŁY.



Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2012 SO Marynarka Wojenna. Wszelkie prawa zastrzeżone.