SO MW
2012-05-08 08:07
Odszedł na wieczną wachtę
kmdr rezerwy mgr farm. Bernard SZCZEBLEWSKI

Zaledwie kilka dni po jubileuszu 90-lecia urodzin, 26 kwietnia po długiej wyczerpujące chorobie odszedł na wieczną wachtę kmdr rez. mgr farm. Bernard Szczeblewski. Pochodził z bardzo znanej i zasłużonej dla Gdyni rodziny. Ojciec Wacław założył przed drugą wojną światową prywatną szkołę Sztuk Pięknych.

Bernard Szczeblewski w 1938 roku wstąpił do Gimnazjum Polskiego im. Józefa Piłsudskiego w Wolnym Mieście Gdańsk. Zapisał się również do Harcerstwa. W czasie okupacji niemieckiej pracował w stoczni Kriegsmarine w Gdyni. Był zaprzysiężony w Szarych Szeregach AK pełniąc funkcję łącznika i wywiadowcy.
W listopadzie 1944 roku został aresztowany i wywieziony do obozu Stutthof zarejestrowany pod numerem 100987 jako więzień polityczny. W lutym 1945 roku podczas tzw. „Marszu Śmierci” zdołał uciec i do końca wojny ukrywał się na Kaszubach.
W 1946 roku wraz z rodzicami wrócił do Gdyni. Po ukończeniu II liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Gdyni podjął studia farmaceutyczne w nowo utworzonej Akademii Medycznej w Gdańsku. Jako farmaceuta pracował początkowo jako asystent u prof. Józefa Wierzchowskiego w katedrze Nauki o Środkach Spożywczych ( obecnie Katedra i Zakład Bromatologii) a następnie powołany do wojska.
W Marynarce Wojennej służył w Stacji Sanitarno Epidemiologicznej aż do czasu przejścia na emeryturę w stopniu komandora. Był autorem i współautorem wielu publikacji naukowych z zakresu toksykologii, promieniowania i skażeń żywności.
Poza zawodowo interesował się plastyką. Wyróżniał się aktywnością w wielu organizacjach i stowarzyszeniach w szczególności kombatanckich, m. in. w Stowarzyszeniu Oficerów MW w kole lekarzy i farmaceutów, oraz w Kole Byłych Więźniów Politycznych Obozu Koncentracyjnego Stutthof.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Oświęcimskim.

Na jubileusz 90-lecia otrzymał listy gratulacyjne od prezesa SOMW RP wiceadmirała Macieja Węglewskiego oraz Komendanta WOMP kmdr. lek. med. Krzysztofa Drąga. W kilka dni po jubileuszu odszedł na „wieczną wachtę”. Podczas ceremonii pogrzebowej, poza rodziną żegnali go koledzy ze Światowego Związku Żołnierzy AK, Koła Lekarzy i Farmaceutów SOMW, Przedstawiciele Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Stuttfof, harcerze oraz wielu współpracowników i byłych studentów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Był skromnym, spokojnym, uczciwym człowiekiem mogącym być wzorem dla młodego pokolenia, zasłużonym dla miasta Gdyni.



Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2012 SO Marynarka Wojenna. Wszelkie prawa zastrzeżone.