Głównym celem VII Zjazdu SOMW RP było zapoznanie jego uczestników z realizacją przez Zarząd Główny, koła terenowe i stowarzyszenie w całości, podstawowych zadań statutowych i uchwał podjętych na VI Zjeździe, wypracowanie i uchwalenie głównych kierunków działalności SOMWRP na najbliższe dwa lata oraz rozpatrzenie wniosku Zarządu Głównego o nadanie tytułu członka honorowego stowarzyszenia kontradm. w st. spocz. prof. Wiesławowi Łasińskiemu.
W okresie sprawozdawczym w działalności stowarzyszenia dominowała problematyka integracji środowiska oficerów MW różnych pokoleń, pełniących służbę czynną, będących w rezerwie lub w stanie spoczynku oraz mieszkających w kraju i za granicą - wszystkich, których łączy wierność banderze i szacunek dla jej tradycji. Do rozwijania i utrwalania międzypokoleniowych więzi wykorzystano III Światowy Zjazd Marynarzy Polskich i Stowarzyszenia Oficerów MW, zorganizowany w Gdyni na przełomie czerwca i lipca 2003 r. Zetknęły się wówczas ze sobą trzy pokolenia absolwentów naszej oksywskiej Alma Mater. Niektóre ze spotkań były wzruszające, zwłaszcza dla starszego pokolenia, ale też pożyteczne dla najmłodszych. Godzi się wspomnieć o obecności na zjeździe kontradm. w st. spocz. Romualda Nałęcz-Tymińskiego, który mimo podeszłego wieku zaskakiwał pamięcią z okresu swej przedwojennej i wojennej służby w Marynarce Wojennej, ale niestety po powrocie do Kanady zmarł w wieku 98 lat.
SOMWRP upatruje szans na popularyzację w najmłodszym pokoleniu oficerów, absolwentów obecnej AMW. W spotkaniu z Komendą AMW poszukiwano obustronnie korzystnych form współpracy, które pobudzałyby środowisko młodych oficerów do współpracy, do otwierania się bez uprzedzeń na koleżeńskie kontakty z emerytowanymi oficerami MW, skupionymi w różnych kołach naszego stowarzyszenia. Przykładem podjętych działań w tym przedmiocie jest przyznawanie przez SOMWRP nagrody pod nazwą Lider Integracji Absolwentów AMW. Taką nagrodę w postaci zestawu meteorologicznego otrzymał we wrześniu 2003 r. ppor. mar. inż. Wojciech Klein, a we wrześniu 2004 r. ppor. mar. inż. Krzysztof Mikłaszewski, przy czym kandydat do nagrody typowany był przez kolegów swego rocznika. Obaj oficerowie zaszczycili swą obecnością VII Zjazd.
Zjazd ten wieńczy 13-letni rozdział działalności stowarzyszenia, które liczy obecnie ponad 210 członków, m.in. za sprawą utworzonego oficjalnie w tym roku koła nr 8 w Gdyni, skupiającego 42 oficerów-lekarzy, związanych zawodową służbą wojskową z Marynarką Wojenną oraz warszawskiego koła nr 7, liczącego 32 członków. Rysują się realne szanse na powstanie kół terenowych w Świnoujściu i Ustce.
Sukcesywnie wzbogacana jest atrakcyjność programowa naszej działalności, a także jej dynamika. Wiele zależy od rozbudzania zainteresowań przez zarządy kół terenowych, które znają swoich członków i ich oczekiwania. Przykładem znacznej autonomiczności kół w tym przedmiocie jest koło nr 7 w Warszawie, które - jak stwierdził na zjeździe kol. Andrzej Krzyszczak z zarządu tego koła - trzykrotnie w roku (10 lutego, 15 sierpnia i 28 listopada) przypomina w Warszawie Marynarkę Wojenną poprzez uroczyste składanie wiązanek kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza przez członków koła, co wzbudza stosowne zainteresowanie.
Przedstawiony przykład nie jest odosobniony. Poszczególne koła wypracowały już własne, nieco zróżnicowane, ale nieukrywane formy i metody działalności wynikającej ze statutu, uchwał zjazdowych i wytycznych Zarządu Głównego.
Dowódca Marynarki Wojennej – adm. floty Roman Krzyżelewski w uznaniu zasług 13-letniej działalności stowarzyszenia, budowania, rozwijania i utrwalania przez ten okres więzów międzypokoleniowej solidarności marynarskiej, wyróżnił Pamiątkową Odznaką Marynarki Wojennej następujących kolegów komandorów w stanie spoczynku: Edmunda Drożniakiewicza, Mieczysława Jamroza, Bolesława Kilansa, Stanisława Lorensa, Tadeusza Morzyckiego, Juliana Ochmana, Gabriela Samsona i Romana Swatko. Odznaki - z upoważnienia dowódcy MW - wręczył główny specjalista w DMW kmdr Kazimierz Starobrat, który swe krótkie wystąpienie zakończył słowami przekazanymi przez dowódcę Marynarki Wojennej: „Tak trzymać".
W przedmiocie dalszego rozwijania działalności stowarzyszenia i doskonalenia jej form, nieodzowna jest dalsza dobra współpraca z Dowództwem MW, Akademią MW i związkami taktycznymi MW oraz innymi stowarzyszeniami i organizacjami.
VII Walny Zjazd SOMWRP podjął dwie uchwały. Pierwsza, przyjęta przez aklamację na stojąco, dotyczyła nadania tytułu członka honorowego Stowarzyszenia Oficerów MWRP kontradm. w st. spocz. prof. Wiesławowi Łasińskiemu, który od 1946 r. związany był z Marynarką Wojenną do 1965 r., kiedy przeszedł na stanowisko komendanta WAM w Łodzi. W tym roku kończy 90 lat.
Zasadnicza uchwała, to Program działania Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP na łata 2006 - 2007, który wytycza główne kierunki działalności w trzech dziedzinach: organizacyjnej, integracyjnej i informacyjno popularyzatorskiej.
Następny walny zjazd przewidywany jest w maju 2007 r.
Kmdr dypl. w st. spocz. Mieczysław Serafin