SO MW
2012-03-13 08:44
Warszawskie obchody 92. rocznicy zaślubin Polski z morzem
oraz 10. rocznicy powstania Koła Nr 7

Tradycyjnie, od dziesięciu lat, warszawskie Koło Nr 7 Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP świętuje dzień 10-go lutego jako swoje Święto, przyjęte dla uczczenia kolejnych rocznic „Zaślubin z Morzem”, dokonanych przez gen. Józefa Hallera w 1920 roku w Pucku.

Uroczystości składają się zazwyczaj z trzech części:

  • wizycie delegacji Stowarzyszenia w miejscowości Ossów koło Wołomina, gdzie składane są kwiaty pod pomnikiem gen. J. Hallera;
  • uroczystym zebraniu Koła w pomieszczeniach Stowarzyszenia przy ul. Hożej w Warszawie;
  • przyjęciem okolicznościowym w salach Stowarzyszenia z udziałem zaproszonych gości.

W 2012 roku przypadła X-ta rocznica powołania Koła Nr 7 Stowarzyszenia Oficerów Mar. Woj. w Warszawie. W uroczystym zebraniu uczestniczył, specjalnie przybyły z Gdyni – prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Oficerów Mar. Woj. wiceadmirał w st. spoczynku Maciej Węglewski. Zebranie, w którym uczestniczyło przeszło 30 członków Koła (na liczbę wszystkich członków wynoszącą 40 oficerów i osób towarzyszących) poprowadził prezes kadm. w st. spocz. Kazimierz M. Głowacki. W swoim wystąpieniu (sprawozdaniu) przedstawił genezę powstania Stowarzyszenia Marynarzy Polskich w czasie II Wojny Światowej w W. Brytanii, jej rozwój i rozwiązanie się. Podkreślił zadania starego Stowarzyszenia i podobnych zadań aktualnie działającego od XX lat Stowarzyszenia Oficerów Mar. Woj. R.P. W czasie zebrania swoimi wspomnieniami z okresu służby w Marynarce Wojennej i Instytucjach Centralnych MON podzielił się komandor w st. spoczynku Edward WOJDAT ( po opracowaniu prześlemy do Zarządu Głównego z propozycją zamieszczenia w „Komodorze”).

W czasie trwania zebrania, głos zabrał – prezes Zarządu Głównego wiceadmirał w st. spocz. Maciej Węglewski, podkreślając osiągnięcia Stowarzyszenia i poszczególnych Kół terenowych, a szczególnie ich rozwój. Aktualnie istnieje 8 Kół terenowych działających, w miarę możliwości, na zasadach samowystarczalności lokalowo-finansowych. Omówił zadania i nowe kierunki działania, wynikające ze zmieniającej się sytuacji w Marynarce Wojennej i środowisku marynarskim. Na zakończenie zebrania odśpiewano pieśń marynarską „Morze nasze morze”.

Wcześniej, bo o godzinie 1100 delegacja w składzie : kpt. ż. śród. Witold Ginter i kadm. w st. spocz. Kazimierz M. Głowacki uczestniczyli w uroczystościach na polach bitewnych z 1920 roku z bolszewikami, gdzie znajduje się kaplica polowa oraz pomnik gen. Józefa Hallera. Po uroczystej mszy, została złożona wiązanka kwiatów pod pomnikiem, a następnie kpt. ż. śród. Witold Ginter uczestniczył w spotkaniu z młodzieżą w Zespole Szkół Nr 4 im. Marynarki Wojennej w Wołominie.
Około godziny 1800 w salach recepcyjnych Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej R.P. Koła nr 7 – odbyło się okolicznościowe przyjęcie podkreślające wagę dla współczesności 92 –ej rocznicy „Zaślubin z Morzem” oraz X rocznicę powołania Koła Nr 7 Stowarzyszenia w Warszawie.

Na spotkanie przybyli m. innymi:

  • Stanisław Dobrzański - były Minister Obrony Narodowej;
  • Andrzej Karkoszka - były wiceminister Obrony Narodowej;
  • wiceadmirał w st. spocz. Maciej Węglewski - prezes Zarządu Głównego SOMar.Woj. R.P.
  • wiceadmirał w st. spocz. Adam Mazurek - były szef Centrum Wsparcia Sił Morskich,
  • kmdr Wiesław Banaszewski - Min. Obrony Narodowej (mąż zaufania),
  • kmdr Roman Miśnik - Sztab Generalny W.P.
  • kpt. ż. w. Robert Chondzyński - przedstawiciel Ministra Infrastruktury,
  • Karol Małolepszy - dyrektor Szkoły Publicznej nr – 1 w Ząbkach,
  • Adam Szczerba + 3 - Liga Morska i Rzeczna z Wyszkowa,
  • kpt. jachtowy Witold Gaul - Jacht Klub Kotwica i Atol ,
  • delegacja Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON oraz liczne grono oficerów Marynarki Wojennej zatrudnionych w Sztabie Generalnym W.P.

W swym wystąpieniu minister Stanisław Dobrzański podkreślił wielki wkład Marynarki Wojennej w integrację naszych Sił Zbrojnych z NATO. Jako pierwszy rodzaj Sił Zbrojnych „z marszu ”przystąpił do współpracy i do dnia dzisiejszego stanowi przykład współdziałania na zasadach „ polska Marynarka Wojenna daje swój wkład w system obronny sojuszu i oczekuje takiej samej pomocy w przypadku zagrożenia”. Minister A. Karkoszka przypomniał, że Marynarka Wojenna R.P. oprócz dotychczasowych osiągnięć ma ogromne zadania, które w okresie narastającego kryzysu światowego, ma strzec naszych szlaków komunikacyjnych w transporcie towarów a głównie chronić i korzystać z zasobów polskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego i innych akwenów międzynarodowych. Podkreślił, że współczesna Marynarka Wojenna to nie tylko obrona granicy morskiej Polski, ale również uczestnik naszej obecności w rejonach konfliktów światowych i zagrożenia pokoju światowego. Dodał, że ”nieobecni – nie mają racji” a bywało tak już w naszej historii niejednokrotnie – gdyż byliśmy nieobecni z różnych powodów.

Prezes Koła -  
K. M. Głowacki



Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2012 SO Marynarka Wojenna. Wszelkie prawa zastrzeżone.