SO MW
2011-07-15 10:19
Święto Marynarki Wojennej Koła nr 7 w Warszawie

Jak co roku, od powstania Koła nr 7 Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej R.P. w ostatnią niedzielę czerwca organizowane są uroczystości związane z Dniami Morza i Świętem Marynarki Wojennej.

Głównym elementem programu jest złożenie wieńca na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza o godzinie 1200, połączonego z uroczystą zmiany warty. Należy wspomnieć, że Odrodzona Marynarka Wojenna R.P. miała swe początki właśnie tu w Warszawie. W Warszawie został wydany 28 listopada 1918 roku rozkaz utworzenia marynarki polskiej. W budynku na rogu ul. Krakowskiego Przedmieścia i Miodowej pułkownik marynarki Bogumił NOWOTNY rozpoczął , jako szef Sekcji Marynarki przy Ministerstwie Spraw Wojskowych, organizowanie zrębów przyszłej Marynarki Wojennej R.P. Zgodnie z przytoczonym powyżej dekretem Naczelnik Państwa odrodził po 123 latach niewoli i około 270 latach nieobecności Polski nad Bałtykiem polskie siły morskie mające " wiernie strzec naszego morza, albo na dnie jego lec".
Dlatego tak ważną rolę przywiązujemy do zaprezentowania munduru polskiego marynarza, społeczeństwu Warszawy w ten uroczysty dzień Święta Marynarki Wojennej.
W tegorocznej uroczystości oprócz wieńca z biało czerwonych kwiatów na niebieskim tle, złożonym przez delegację Stowarzyszenia Oficerów Mar. Woj. hołd "polskim marynarzom, którzy nie powrócili z morza" oddały delegacje: Prezydenta miasta stołecznego Warszawy, Ministerstwa Obrony Narodowej w osobie Dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji, Sekretarz Stanu Ministerstwa Infrastruktury, Przedstawiciele Garnizonu Warszawa, Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy, Przedstawiciele Kół kombatanckich, delegacje Szkół warszawskich w tym Szkoły im. Marynarki Wojennej z Wołomina (ze sztandarem), społeczeństwo Warszawy. Dodatkowym elementem uroczystości było odczytanie a następnie wręczenie listu gratulacyjnego z okazji awansu na stopień podpułkownika Panu Mirosławowi Spychowiczowi od Stowarzyszenia Oficerów Mar. Woj. Pułkownik Spychowicz brał udział w walkach w okresie II Wojny Światowej na Polesiu wspólnie z naszymi Marynarzami z Flotylli Pińskiej. Obecnie pełni funkcję prezesa Koła okręgu poleskiego ( na zdjęciu).
Po uroczystości złożenia wieńców nastąpił wpis do Księgi Pamiątkowej, a następnie defilada pododdziału reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W uroczystości wzięło udział liczne grono społeczeństwa Warszawy.

Treść wpisu do Księgi Pamiątkowej

„Oto dziś dzień czci i chwały! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały, nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim”.

gen. Józef HALLER
Rok 1920

W hołdzie Tym, którzy na przestrzeni wieków oddali życie w tworzeniu Polskiej Marynarki Wojennej. Tym, na okrętach, na których w mrocznych dniach wojny „schroniła się niepodległa Rzeczpospolita”. Tym, którzy w latach II Wojny Światowej na okrętach Polskiej Marynarki Wojennej przepłynęli 1 213 000 mil morskich, brali udział w eskortowaniu 784 konwojów, przeprowadzili 1 162 patroli i operacji morskich, uczestniczyli w 40 spotkaniach bojowych z okrętami przeciwnika i 175 okrętami podwodnymi, 400 atakami samolotów wroga oraz 50 pojedynkami artyleryjskimi z bateriami nadbrzeżnymi. Tym, którzy polegli dlatego, abyśmy dziś byli wolni!
Również Tym, którzy nie powrócili z morza, szukając na nim chleba dla siebie i swoich rodzin.

Prezes Stowarzyszenia Oficerów
Marynarki Wojennej w Warszawie
Kazimierz M. Głowacki kadm. w st. spocz.

„Morze niedość jest kochać – trzeba umieć nim władać”

gen. Gustaw Orlicz-Dreszer

 



Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2012 SO Marynarka Wojenna. Wszelkie prawa zastrzeżone.