Władysław urodził się 24 czerwca 1932 r. w miejscowości Kije powiat Pińczów w rodzinie rolniczej. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej, przeniósł się do Dąbrowy Górniczej i rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Górniczo-Hutniczej oraz praktykę w kopalniach węgla. W 1951 zgłosił się do Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu i po zdaniu egzaminów został przyjęty na Wydział Pokładowy. W 1955 roku ukończył naukę w OSMW, został promowany na stopień ppor. mar. i skierowany do służby w Brygadzie Okrętów Podwodnych na stanowisko Pomocnika Szefa Sztabu Brygady. Po 18-tu miesiącach służby został przeniesiony na okręt podwodny ORP „Kaszub” na stanowisko Dowódcy Działu Broni Podwodnej. W 1962 roku został skierowany do Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej na stanowisko wykładowcy w Katedrze Broni Podwodnej. Okres pracy w Katedrze Broni Podwodnej przyniósł mu wiele sukcesów zawodowych i dobry start do dalszych działań. W październiku 1964 roku już jako kapitan mar. rozpoczął studia w Akademii Morskiej w Leningradzie na kierunku Broni Podwodnej, którą w czerwcu 1968 ukończył z oceną bardzo dobrą. Po powrocie do Kraju został awansowany na stopień komandora podporucznika i skierowany do Służby Broni Podwodnej Służb Technicznych i Zaopatrzenia Dowództwa Marynarki Wojennej na stanowisko Starszego Pomocnika Szefa Wydziału Technicznego.
Władysław bardzo zaangażował się i wciągnął w wir nowych zadań i obowiązków. Naładowany wiedzą techniczną i zadaniami organizacyjnymi wykonywał wiele funkcji i brał udział w różnych przedsięwzięciach oraz komisjach. Jednym z dosyć znaczących przedsięwzięć było zorganizowanie brygady racjonalizatorskiej, która doprowadziła nieczynny od 20-tu lat poligon torpedowy na t.zw. „Formozie” do potrzeb strzelań technicznych torped. Za całokształt pracy i osiągnięcia otrzymał przyspieszony awans na stopń kmdr por. oraz został uhonorowany nagrodami i medalami. W związku z reorganizacją STiZ DMW Władysław przeniósł swą działalność do Grupy Operacyjnej Kontroli Żeglugi a następnie grupa ta została przeniesiona do Oddziału Operacyjnego Sztabu Marynarki Wojennej. Jako szef grupy był Starszym Specjalistą d.s. Żeglugi Morskiej w Oddziale Operacyjnym Marynarki Wojennej. W swej działalności również zajmował się współpracą szkoleniową ze Sztabem Głównym Wojska Polskiego, był to również okres w którym awansował do stopnia komandora. W okresie pełnienia służby zawodowej Władysław wykonał wiele tłumaczeń z języka rosyjskiego na język polski dokumentacji techniczno-remontowej i eksploatacyjnej z zakresu torped elektrycznych, przyrządów kierowania strzelaniem torpedowym okrętów podwodnych i niszczycieli.
W okresie pełnienia służby zawodowej kmdr Władysław Pietrzyk otrzymał następujące odznaczenia:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski;
- Złoty Krzyż Zasługi;
- Złoty Medal „ Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”;
- Złota Odznaka „Zasłużony Pracownik Morza”
- oraz 14 innych odznaczeń wojskowych i regionalnych;
W 1988 roku kmdr Władysław Pietrzyk na własną prośbę został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy. Po opuszczeniu szeregów Marynarki Wojennej w dalszym ciągu utrzymywał aktywną więź z kolegami. Był od początku członkiem Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP i aktywnym członkiem założycielem Koła Nr 2. Przez okres kilku lat piastował w Kole funkcję sekretarza Zarządu Koła.
Należy ponadto wspomnieć, że ogromną pasją Władysława było łowiectwo, które uprawiał przez wiele lat jak tylko pozwalało mu na to zdrowie. Przez 43 lata uprawiał łowiectwo a ostatnie 20 lat był aktywnym członkiem koła łowieckiego Sokół Gdynia 273. W łowiectwie również pełnił wiele funkcji społecznych.
Kmdr Władysław Pietrzyk był wspaniałym kumplem, uczynnym człowiekiem i dobrym organizatorem.
Będzie nam Ciebie Władku brakowało.
Pogrzeb odbył się 20 września 2014 roku z asystą wojskową i salwą honorową na cmentarzu witomińskim w Gdyni, gdzie żegnała go licznie zgromadzona rodzina, przyjaciele i znajomi. W ostatnią drogę odprowadzili kol. Władysława również koledzy z Koła nr 2 Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP, w imieniu których pożegnał go prezes Koła kmdr por. w st. spocz. inż. Bogdan Szymański.
SPOCZYWAJ W SPOKOJU !
CZEŚĆ TWOJEJ PAMIĘCI !