SO MW
2014-09-15 10:56
MIODOWO - MEDALOWE SPOTKANIE CZŁONKÓW KOŁA NR 8

Wrześniowe spotkanie 2014 roku Koła lekarzy i farmaceutów SOMW jak zwykle w pasiece u państwa Bargańskich w Barłominie przebiegało w nadzwyczajnej atmosferze wiedzy i refleksji nie tylko o miodach.

Kolega Wojciech Grzywiński w sposób interesujący przedstawił proces powstawania miodu, życia pszczół, sposobów pozyskiwania oraz leczniczych właściwości tego szlachetnego produktu. Uczestnicy spotkania zadawali mnóstwo ciekawych pytań, na które kolega Wojtek przy pomocy gospodarza szczegółowo odpowiadał. Wszystko odbywało się przy degustacji fantastycznych ciastek wypiekanych przez panią Gabrielę Bargańską, kawie, herbacie oraz oczywiście leczniczych miodach pitnych.

Poza członkami Koła w spotkaniu wziął udział przewodniczący GKR SOMW kol. Witold Ściana z małżonką oraz inni przyjaciele.

Poza frapującą dyskusją o miodach dodatkowym tematem za sprawą kolegi Bogumiła Filipka były oczywiście medale. Jedna z firm nie mająca nic wspólnego z pszczelarstwem, dla wyróżnienia swoich pracowników wybiła okolicznościowy medal z wykorzystaniem wizerunku pszczół o treści: „wiedza, efektywność, profesjonalizm, odpowiedzialność, zaangażowanie, lojalność”.

Przeniesienie do symbolu „pracowitej pszczoły” tylu pozytywnych cech spotkało się z aprobatą uczestników. Opisywany medal trafił do kolekcji kol. Wojtka Grzywińskiego, który jako hobbysta pszczelarstwa i początkujący kolekcjoner otrzymał go od kol. B. Filipka.

W tym miejscu jest okazja rozszerzenia tematyki miodowych spotkań, jako że wielokrotnie pisaliśmy o tym na internetowej stronie SOMW.

Okazja jest zawsze aktualna aby zareklamować osiągnięcia wystawowe kolegi Bogumiła Filipka, który głosi że medale są elementem historii i osiągnięć kultury ludzi. Jest to oczywista prawda. Warto podkreślić fakt, że zbiory kol. Filipka przekroczyły rejony środowiskowe i regionalne osiągając poziom ogólnopolski i międzynarodowy. Ostatnio Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, a konkretnie w oddziale „Grodzisko” w Sopocie przy ul. Haffnera z okazji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce „Sopot 2014” zaprezentowało wystawę medali, o której to opowiedział Bogumił.

„Sport od starożytności do współczesności”, bo pod taką nazwą ta wystawa funkcjonować będzie do 31.12. 2014 roku, zatem można ją jeszcze obejrzeć, a warto. Można na niej prześledzić historię sportu na przestrzeni dziejów. Odkrycia archeologiczne udowodniły, że zawody sportowe uprawiane były w czasach starożytnych w Egipcie, Grecji, Rzymie, poprzez średniowieczne do współczesności. Od podstawowych wiadomości o pierwszych Igrzyskach Olimpijskich w 776 roku p.n.e. do wznowienia ich przez Pierre de Coubertaina w 1896 roku w Grecji, poprzez wykopaliska archeologiczne, a obecnie poprzez m. in. medale wybijane z okazji różnych imprez sportowych możemy prześledzić i podziwiać ich historię i wyczyny. Imponująco przedstawia się rzeźba „Dyskobol” Myrona z V wieku p.n.e.( kopia wypożyczona z Muzeum Archeologicznego w Warszawie), czy inne sylwetki postaci w artystyczny sposób utrwalone dla upamiętnienia wybitnych ludzi sportu.

Wśród tych interesujących eksponatów jest prawie 500 ( pięćset !!!) medali zgromadzonych przez naszego kolegę Bogumiła Filipka, które robią imponujące wrażenie. Ich tematyka dotyczy wielu dziedzin sportu. Każdy może znaleźć tam coś niezwykłego. Wielkość, kształt, kolory, napisy, awers i rewers są tak różnorodne i bogate, że trzeba poświęcić co najmniej godzinę aby przynajmniej powierzchownie prześledzić historię wydarzeń sportowych w różnych miejscach świata i w różnym czasie.

Można zobaczyć np. medal z okazji mistrzostw świata w piłce nożnej z 1974 roku, w których to Polska wygrała w zdecydowany sposób z Argentyną. Pamiątkowe medale z maratonów ulicznych np. Grand Prix 2012 - bieg urodzinowy w Gdyni. Medale zdobywane przez Irenę Szewińską w Tokio, Meksyku, Monachium i Montrealu. Inne ciekawostki już niekoniecznie zdobyte i eksponowane przez kol. Filipka np. stare dyski, pałeczki sztafetowe czy banknoty różnych krajów emitowane z okazji dużych wydarzeń sportowych (Kenia, Kanada, Chiny, Rosja).

Informujemy więc czytelników internetowej strony SOMW, że warto wybrać się do Sopotu (Muzeum Archeologiczne Grodzisko przy ul. Haffnera) i podziwiać kulturę sportową na przestrzeni wieków, również dzięki pasji kolekcjonerstwa byłego prezesa Koła nr 8 lekarzy i farmaceutów Stowarzyszenia Oficerów MW RP kmdr. dr. med. Bogumiła Filipka.

Relację z zebrania przedstawił prezes Koła nr 8 kol. Zbigniew Jabłoński a zdjęcia wykonał kol. Jerzy Tomaszewski.

Następne spotkanie Koła nr 8 odbędzie się w klubie Riwiera 01.10.2014 r., na które kolegów zapraszamy.



Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2012 SO Marynarka Wojenna. Wszelkie prawa zastrzeżone.