SO MW
2025-04-14 12:00
SPOTKANIE WIELKANOCNE CZŁONKÓW KOŁA NR 3

10 kwietnia 2025 roku w Klubie MW Riwiera odbyło się tradycyjne spotkanie wielkanocne przedstawicieli Koła nr 3. Spotkanie rozpoczęła pani prezes, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia, podkreślając znaczenie wspólnoty, tradycji oraz pamięci o kolegach i koleżankach związanych z Marynarką Wojenną. Nie zabrakło również chwili zadumy i wspomnienia tych, którzy odeszli na wieczną wachtę.

Wspólne dzielenie się jajkiem, świąteczny poczęstunek oraz życzliwe rozmowy stworzyły niepowtarzalny klimat, który pozwolił uczestnikom poczuć ducha Wielkanocy i umocnić więzi koleżeńskie. Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń oraz omówienia planów Koła na najbliższe miesiące.
Zarząd Koła nr 3 serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za obecność i zaangażowanie w budowanie wspólnoty oraz zaprasza do aktywnego udziału w dalszych działaniach Stowarzyszenia.

Trzy dni później Koło Nr 3 uczciło DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ.

13 kwietnia 2025 r. przypadała 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji, przedstawiciele Koła nr 3 Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP na Cmentarzu Obrońców Wybrzeża w Gdyni -Redłowie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz pod Pomnikiem Katyńskim oddając hołd ofiarom sowieckiego ludobójstwa.
Wiosną 1940 roku, w skutek decyzji najwyższych władz Związku Radzieckiego, rozstrzelano około 22 tysięcy polskich jeńców wojennych oraz osób aresztowanych na wschodnich terenach II RP po agresji radzieckiej 17 września 1939 roku. Wśród zamordowanych byli przede wszystkim wzięci do niewoli oficerowie Wojska Polskiego a także wykształceni oficerowie rezerwy: lekarze, adwokaci, kupcy, inżynierowie, kapłani, nauczyciele, działacze społeczni. Nie było to przypadkowe albowiem celem polityki Józefa Stalina było pozbycie się elity narodu. Jej utrata miała osłabić zdolność oporu Polaków, ułatwić wprowadzenie zbrodniczego systemu oraz nie dopuścić do odrodzenia niezależnego Państwa Polskiego. Egzekucje odbywały się m.in. w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Przez dziesięciolecia prawda o zbrodni była fałszowana i ukrywana, dziś stanowi ważny element pamięci narodowej i tożsamości historycznej Polaków.
Tekst i zdjęcia Sylwia Kaźmierkiewicz.





gs



Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2012 SO Marynarka Wojenna. Wszelkie prawa zastrzeżone.