Wydawnictwo tak opisuje książkę:
„To barwna historia słynnego polskiego niszczyciela, wprowadzonego do służby w Marynarce Wojennej
w 1937 roku, który uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk
w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Brał udział między innymi
w kampanii norweskiej i ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach „Torch” i „Overlord” oraz bitwie pod Ushant. Działalność operacyjną u boku aliantów zakończył udziałem w operacji „Deadlight”.
Ten kolejny tomik z reaktywowanego legendarnego cyklu wydawniczego wydawnictwa Bellona przybliża czytelnikowi dramatyczne wydarzenia największych zmagań wojennych w historii; przełomowe, nieznane momenty walk; czujnie strzeżone tajemnice pól bitewnych, dyplomatycznych gabinetów, głównych sztabów i central wywiadu.”
Aby „dotknąć” prawdziwej historii, wystarczy odwiedzić niszczyciel ORP „Błyskawica”, służący społeczeństwu jako okręt-muzeum, cumujący w Gdyni.
Komandor ma znaczne osiągnięcia literackie, dziennikarskie i publicystyczne. Jest absolwentem Wydziału Dowódczego WSMW z 1972 roku. Po promocji służył w 2 Brygadzie Okrętów Desantowych,
a następnie został przyjęty do zespołu Tygodnika Marynarki Wojennej „Bandera”. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Pracował również w „Żołnierzu Polskim”, czasopiśmie Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej w Doraźnych Siłach Zbrojnych ONZ na Bliskim Wschodzie, przebywał w Egipcie i w Syrii. Jako instruktor ZHP, harcmistrz i żeglarz (jachtowy sternik morski) brał udział w podróży dookoła świata na pokładzie harcerskiego jachtu flagowego „Zawisza Czarny”. Z tego rejsu powstała książka pt.: „Jaja
w niebie”.
Ma na swoim koncie wiele tytułów książkowych w tym kilka tomów reportaży z Marynarki Wojennej, „Żółte Tygrysy” czy „Typy Broni i Uzbrojenia” przygotowane wspólnie z przyjacielem śp. komandorem Stanisławem Kierzkowskim. Na szczególne uznanie zasłużył dwiema powieściami dla młodzieży: „Wakacje na końcu świata” i „Rejs na koniec świata”, za które otrzymał stypendium twórcze MON.
Już w rezerwie prowadził, wraz z żoną, Barbarą, firmy szkoleniowo-doradcze w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Obydwoje są profesjonalnymi trenerami umiejętności biznesowych. Na podstawie swoich doświadczeń wydali książkę, przez wiele tygodni znajdującą się na liście bestsellerów Wydawnictwa Onepress – „Profesjonalny szef”.
W ubiegłym roku ukazał się na rynku jego zbiór opowiadań morskich pt.: „Rozbitek na szafie” wydany przez Wydawnictwo „Ridero”. Na rok 2025 planowany jest jeszcze jeden jego tomik w serii „Żółtego Tygrysa”. Poświęcony jest on niszczycielowi eskortowemu ORP „Ślązak”, który walczył u boku Royal Navy pod polską banderą w czasie II wojny światowej pod dowództwem jednego z najwybitniejszych polskich oficerów morskich, śp. kontradmirała Romualda Nałęcz-Tymińskiego.
Łączny nakład jego wydawnictw książkowych przekracza 650 000 egzemplarzy.
gs