SO MW
2023-06-29 13:30
SPOTKANIE INTEGRACYJNE W KOLE NR 5 SOMW RP

Poniekąd tradycją się stało, że w połowie czerwca członkowie i sympatycy Koła nr 5 Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP przy AMW spotykają się w Dworku „Rajska Góra” w Górze gm. Wejherowo na swym dorocznym pikniku integracyjnym. Tak też było 15 czerwca 2023 roku, kiedy kilkudziesięcioosobowe grono uczestników, wśród których byli również członkinie i członkowie Koła nr 25 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gdyni wraz z osobami towarzyszącymi mogło świętować kolejne rocznice powstania SOMW RP i ZŻWP. Jak poprzednio, dzięki aktywności kol. kmdr. por. Zbigniewa Ornowskiego bezpłatny przewóz uczestników pikniku z Gdyni do Góry zapewnił Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Na miejscu można było dokonać zakupów w sklepie przyzakładowym istniejącej od ponad stu lat Wytwórni Wędlin „Sobolski”.

Tym razem, ze względu na niestabilność warunków atmosferycznych, impreza zorganizowana została tylko w sali restauracyjno-konferencyjnej, co jednak nie wpłynęło negatywnie na program i nastroje uczestników.
Jak zwykle, w pierwszej części przeprowadzono odświętne spotkanie organizacyjne, które prowadził prezes zarządu kol. kmdr rez. dr Ryszard Czarnota. Po powitaniu, chwilą ciszy uczczono pamięć koleżanki i kolegów odeszłych na wieczną wachtę w okresie od ostatniego takiego spotkania. Następnie kol. kmdr rez. dr Krzysztof Zabiegliński krótko scharakteryzował miejsce i program spotkania. Z kolei kol. kmdr w st. spocz. Stanisław Kwiatkowski przedstawił interesujący referat na temat historii obydwu organizacji i ich związków z Akademią Marynarki Wojennej. Po tym wystąpieniu przewodniczący Komisji ds. Wyróżnień kol. kmdr rez. prof. Jerzy Girtler poinformował o wyróżnieniach przyznanych jubilatom
i aktywnym członkom naszych Kół. Prezes podzielił się refleksją na temat koniecznych wydatków, związanych z pozyskiwaniem części wyróżnień (głównie krzyży Związku), a następnie – w towarzystwie innych członków Zarządu wręczył nadane dyplomy i medale, a w tym – kol. kol. Małgorzacie Gołębiowskiej-Golińskiej, Zofii Grzesikowskiej i kmdr. ppor. rez. Władysławowi Szubertowi oraz kmdr por. rez. Zbigniewowi Ornowskiemu, który otrzymał certyfikat wpisu do Honorowej Księgi ZG ZŻWP. Natomiast pani Urszula Pozańska otrzymała Medal Za Zasługi dla ZŻWP. Po wręczeniu wyróżnień
z koncertem piosenek znanych i lubianych wystąpiła wspomniana i od lat nam towarzysząca
z recitalem wokalistka zespołu „Gdyńska Bryza” pani Urszula Pozańska. Należy dodać, że występ obył się nie bez perturbacji, związanych z niedyspozycją zdrowotną Pani Urszuli, ale i tym razem – przy współudziale uczestników – koncert udał się znamienicie i spotkał się z gorącym aplauzem.
Po krótkiej przerwie na stoły podano zapowiadane wcześniej rozmaite potrawy i napoje – grillowane, pieczone, gotowane; ciepłe i zimne przekąski, sałatki, kawę, herbatę i – oczywiście – piwo. Przez następne cztery bite godziny trwała biesiada, podczas której nie brakowało piosenek o tematyce morskiej i żeglarskiej czy tzw. biesiadnej w wykonaniu znaczącej części biesiadników. Miłośnicy tańca również mogli zaczerpnąć tejże przyjemności (niektórzy nawet zdjąwszy uwierające buty). Około godz. 20.00 na sygnał prezesa uczestnicy wykonali wspólne zdjęcia i pożegnali gościnne mury Dworku „Rajska Góra”. Do zobaczenia za rok!
Tekst: K. Zabiegliński Foto: B. Szubińska, K. Zabiegliński

gsUwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2012 SO Marynarka Wojenna. Wszelkie prawa zastrzeżone.