Komandor Jan Jastrzębski urodził się 29 sierpnia 1944 roku w Ostrołęce. Tam też spędził młodość
i otrzymał edukację na poziomie średnim.
W czerwcu 2022 roku mija 60 lat od spotkania kandydatów do wojskowej uczelni morskiej. Były to trudne egzaminy z 8 przedmiotów, a na jedno miejsce przypadało 12 kandydatów. Janek był nieprzeciętnie zdolnym, zdał celująco więc został zakwalifikowany na Wydział Techniczny Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej. Studia, praktyka morska, rejsy i grono wspaniałych kolegów pozostawiły niezapomniane wspomnienia i ciągle ożywiały wyobraźnię wspaniałych uczelnianych chwil, przy aktywnym współudziale Janka.
Janek, pomimo, że studiował inżynierię okrętową, to Jego drugie ego skłaniało Go do nauk humanistycznych.
Już w uczelni zajmował się pisaniem kronik, wspomnień i ciekawych artykułów do „Bandery”, „Żołnierza Wolności”, „ Morza” i innych czasopism.
Po ukończeniu WSMW Jego pierwszymi okrętami były bardzo nowoczesne – jak na te czasy – Okręty Rakietowe. Po krótkim okresie pływania upomnieli się o Janusza redaktorzy prasy wojenno – morskiej. Zwabili Go przeniesieniem do Warszawy i wyższymi etatami.
Tak więc Janusz „zakotwiczył” w redakcjach „Polski Zbrojnej”, „Banderze” i zespołach redakcyjnych prasy wojskowej. Dużym wyzwaniem i osiągnięciem był udział kmdr. Jana Jastrzębskiego w tłumaczeniach serialu o marynarkach wojennych, który emitowano w telewizji polskiej przez kilka lat.
Następnie Janek trafił do Sztabu Generalnego do zespołu rzecznika prasowego, aby w końcowych latach swojej kariery zostać Rzecznikiem Prasowym Szefa Sztabu Generalnego – generała broni Henryka Szumskiego.
Na podkreślenie zasługuje jeszcze jedno zdarzenie z życiorysu Janka. Ożenił się z siostrą swojego kolegi z ławy akademickiej Tomka Sompolińskiego – Kamilą.
Należy podkreślić, iż kmdr Jastrzębski, był członkiem – założycielem Stowarzyszenia Oficerów Mar. Woj. w Warszawie, należał do niego do ostatnich dni.
Janek wyróżniał się nieprzeciętną inteligencją, oczytaniem , wiedzą wojskową i historyczną. Dla wielu
z nas posiadał niedoścignioną wiedzą encyklopedyczną. Miał zamiar napisać książkę złożoną z fraszek, dowcipów morskich i opowiadań.
3. czerwca 2022 r. w Warszawie na Cmentarzu Północnym – przed kremacją- pożegnali Go oficerowie Marynarki Wojennej ze Stowarzyszenia – w mundurach, oddając w ten sposób hołd zmarłemu koledze.
7. czerwca 2022 roku kmdr Jan Jastrzębski, został pochowany w grobie rodzinnym żony na Cmentarzu witomińskim w Gdyni.
Panie komandorze Janie Jastrzębski – cześć Twojej pamięci!
Kontradmirał Kazimierz. M. Głowacki
gs