Został on wzniesiony przez niemiecką rodzinę Schnei i wchodził w skład kompleksu dworskiego pełniąc rolę budynku mieszkalnego. Po I wojnie światowej, w wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego Wielki Podleś znalazł się w granicach odradzającego się państwa polskiego. Od tego okresu budynek pełni funkcję szkoły. Jedynie w okresie od 1978 do 1994 budynek szkoły wykorzystywano do innych celów. Jednak od 1 września 1994 r. po raz pierwszy od szesnastu lat znowu powrócił do swojej roli.
Z okazji 5-lecia odtworzenia szkoły, 15 maja 1999 r. dokonano wręczenia sztandaru oraz nadania imienia im. Kontradmirała Xawerego Czernickiego. Należy dodać, że inicjatywa ta wyszła od oficerów DMW. Od chwili nadania imienia, szkoła nawiązała współpracę z Centralną Składnicą Marynarki Wojennej, która już w roku 1993 przyjęła imię tego patrona oraz okrętem wsparcia logistycznego – ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” (od 2009 – okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej).
Szczególnie owocna okazała się współpraca z Centralną Składnicą MW. W okresie tym młodzież szkoły oprócz udziału
w uroczystościach Składnicy odwiedziła szereg jednostek i obiektów MW takich jak: okręty 3. FO, bazę szkoleniową OSNiP, ORP „Błyskawicę”, wielokrotnie Muzeum MW. Delegacja szkoły była również na pokładzie ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Całokształt tych wydarzeń odniósł bardzo pozytywne skutki w poziomie wiedzy patriotycznej oraz przybliżył młodzieży szkolnej tradycję i historię Marynarki Wojennej. Nie bez znaczenia jest fakt, że całokształtem wszystkich przedsięwzięć związanych
ze współpracą z Marynarką Wojenną do chwili obecnej zajmuje się dyrektor Szkoły pani Barbara Czarnota z wykształcenia historyk. Zadbała ona o wyeksponowanie na terenie szkoły postaci patrona jak również historii i tradycji MW. Przed budynkiem szkoły oparta o potężny głaz wita wszystkich kotwica typu Halla.
Niestety w 2011 w ramach modernizacji Sił Zbrojnych Centralna Składnica MW uległa rozformowaniu. Fakt ten odbił się negatywnie na współpracy ze szkołą. W zasadzie kontakty podtrzymywane były przez pojedynczych oficerów dawnej logistyki MW i SOMW. Jednak po paru latach przerwy udało się nawiązać ponowny kontakt z załogą ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” i naszym Stowarzyszeniem.
W dniu 17 maja 2019 roku Szkoła świętowała jubileusz 25-lecia istnienia. W uroczystości uczestniczyła delegacja Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP w składzie: prezes ZG wiceadm. Maciej Węglewski, kmdr Bogdan Gierszewski, kmdr por. Bogdan Kacprowicz i prezes Koła nr 5 kmdr dr Ryszard Czarnota. Obecna była także delegacja ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki". Młodzież wystąpiła
z wyjątkowo patriotycznym programem bazującym na tradycjach MW. To uzmysłowiło wszystkim, że dotychczasowy kierunek działania i współpracę należy kultywować i rozszerzać. W chwili obecnej na wyróżnienie zasługuje współpraca z okrętem.
22 października 2021 r. odbyła się uroczystość ślubowania klasy pierwszej. Dowódca ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” kmdr ppor. Michał Bumbul wraz z załogą i panią Dyrektor dokonali aktu pasowania uczniów. W uroczystości uczestniczył również kmdr Bogdan Gierszewski - członek Zarządu Głównego SOMW RP.
Biorąc pod uwagę tak duże zaangażowanie szkoły w krzewienie tradycji Marynarki Wojennej oraz kultywowanie wychowania młodzieży w duchu Polski Morskiej delegacja SOMW RP 12 stycznia br. złożyła w szkole wizytę roboczą. W delegacji uczestniczyli przewodniczący Fundacji Sztandaru wiceadmirał Marian Ambroziak i komandorzy Bogdan Gierszewski oraz Stanisław Teichert. Celem wizyty między innymi było złożenie propozycji udziału pocztu sztandarowego szkoły wraz z delegacją uczniowską w uroczystościach nadania sztandaru dla SOMW RP. Dyrektor szkoły pani Barbara Czarnota, podziękowała za propozycję uzależniając udział delegacji szkolnej od stanu zagrożeń pandemią.
Na zakończenie wizyty złożyliśmy na ręce pani Dyrektor podziękowanie i gratulacje za zaangażowanie całego Grona Pedagogicznego w wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i przywiązania do tradycji, szczególnie eksponując patrona szkoły jako jednego z twórców Marynarki Wojennej II RP.
Opracował: Bogdan Gierszewski
Postanowieniem numer 112-48-07 Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 5 października 2007 roku Xawery Czernicki został mianowany pośmiertnie do stopnia wiceadmirała. Pośmiertny awans adm. Czernickiego ogłoszony został 9 listopada 2007 roku w Warszawie podczas uroczystości „Katyń Pamiętamy-Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.
Postać patrona opisał nasz kolega kmdr prof. Jerzy Przybylski w wydanej w 2001 roku książce "Kontradmirał Xawery Stanisław Czernicki".