SO MW
2021-09-25 20:30
UROCZYSTOŚĆ ZAŚLUBIN WYSZKOWA Z BAŁTYKIEM

Od wielu lat Stowarzyszenie Oficerów Marynarki Wojennej RP– Koło Nr 7
z Warszawy, współpracuje z Oddziałem Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie.

Oddział ten, aktualnie kierowany przez prezes panią Elżbietę Kasińską posiada niebagatelne osiągnięcia w przywracaniu społeczeństwu polskiemu wiedzy o polskim Morzu, propagowaniu zagadnień morskich wśród społeczeństwa polskiego, znaczenia polskiego morza dla rozwoju gospodarczego kraju, obronności i pozycji Polski na Świecie. Szczególnie dużo energii i wysiłku Zarząd wyszkowskiego Oddziału LMiRz poświęca młodzieży ucząc ich historii oręża polskiego na morzu, szacunku dla tradycji morskich i patriotyzmu nawiązując między innymi do słynnego zawołania Stanisława Stasica „Trzymajmy się morza”.
Warto wspomnieć, iż Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa zorganizował 4 rejsy tratwą „Pielgrzym”, która rzekami Bugiem, Wisłą, Narwią, Brdą, Wartą, Odrą dotarła do Szczecina, Dziwnowa
i Kołobrzegu. W innym rejsie odwiedziła Toruń, Westerplatte i Gdańsk. Tratwa ta cumowała w dziesiątkach miast polskich, goszcząc na pokładzie młodzież i społeczeństwo lokalne, przypominając historię i tradycje Polski w wykorzystaniu śródlądowych dróg wodnych i żeglugi po morzach i oceanach Świata.
W sobotę 11 września 2021 roku odbyła się w Wyszkowie uroczystość pod hasłem „Zaślubin z Bugiem”, połączona z wystawą filatelistyczną przygotowaną przez jej autora komandora porucznika rez. Marka Padjasa, wiceprezesa Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, który zebrał bardzo ciekawą kolekcję znaczków o tradycji morskiej w okresie II Rzeczpospolitej, okupacji niemieckiej (poczty obozowej
i więziennej) oraz znaczków wydawanych przez AK.
Należy podkreślić, iż uroczystość ta ma ścisły związek z kontynuowaniem tradycji nawiązujących do czterech miast zaślubionych z morzem tj. Puck (1920 r.), Kołobrzeg (1945 r.) oraz współcześnie z Dęblin
i Wyszków, gdyż jak stwierdził występujący na uroczystości Prezes LMiRz Dęblina: Gdy żeglarz włoży palec w wodę dowolnej rzeki – to jest połączony z wszechoceanem.
Komandor Padjas wespół z prezes Elżbietą Kasińską przyjęli następnie ślubowanie od młodych Jungów, należących do Koła żeglarskiego w Wyszkowie.
Uroczystość uświęcił koncert Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” z Gdyni, wykonując szanty i pieśni popularne związane z morzem.
Marynarkę Wojenną RP reprezentował kmdr por. Tomasz Owsik z Biura Hydrograficznego 3. Flotylli Okrętów, który przekazał życzenia od dowódcy Flotylli kontradmirała Mirosława Jurkowlańca
a Stowarzyszenie Oficerów kontradmirał w st. spocz. K. M. Głowacki i kmdr w st. spocz. Józef Polański. Relację przedstawił uczestnik uroczystości kadm. K.M. Głowacki.




gs



Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2012 SO Marynarka Wojenna. Wszelkie prawa zastrzeżone.