SO MW
2021-09-04 19:30
WODOWANIE KSIĄŻKI
„POLSKA MARYNARKA WOJENNA I OBRONA WYBRZEŻA”

28 lipca 2021 roku w Muzeum Marynarki Wojennej z udziałem najwyższych władz Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP oraz wicedyrektora Muzeum Aleksandra Goska odbyło się wodowanie książki kmdr. profesora Jerzego Przybylskiego i kpt. dr. Wojciecha Mazurka.

Wodowana książka ma na celu pogłębienie wiedzy jej czytelników dotyczącej dziejów Polskiej Marynarki Wojennej. Jest to trzecie już opracowanie o podobnej formie, ale różniące się diametralnie w treści. Zbiór ten podzielony jest na pięć zasadniczych części (rozdziałów).
W rozdziale pierwszym znajdują się 4. artykuły opracowane na podstawie referatów i wykładów oraz publikacji zamieszczanych przez autorów w różnych niskonakładowych periodykach lub dotychczas niepublikowanych.
W rozdziale II zamieszone zostały wywiady dotyczące funkcjonowania Marynarki Wojennej przeprowadzone w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przez Jerzego Przybylskiego z byłymi szefami Sztabu i dowódcami Marynarki Wojennej. Udzielający wywiadów wyrazili zgodę na ich publikację dopiero po ich śmierci. Są to, więc materiały publikowane po raz pierwszy.
W rozdziale III prezentowane są relacje uzyskane bezpośrednio od oficerów rezerwy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku lub wynikające z różnych rozmów i dyskusji o charakterze naukowym. Rozmówcy każdorazowo wyrażali zgodę na ich wykorzystanie w celach naukowych.
Rozdział IV zawiera fragmenty dokumentów dotyczących weryfikacji oficerów starających się o przyjęcie do służby w PMW w latach 1919–1920 (kpt. mar. Adam Mohuczy – po drugiej wojnie światowej pełnił obowiązki dowódcy MW w latach 1945–1947). Głównie są to materiały pochodzące z Muzeum i Archiwum im. Władysława Sikorskiego w Londynie dotyczące wojennej działalności ORP „Orzeł” we wrześniu i październiku 1939 roku. Są tu też sprawozdania dowódców MW przesyłane do ministra Obrony Narodowej w latach 1940–1950. Dotyczyły one działalności poszczególnych służb (oddziałów) Dowództwa MW i podległych mu jednostek w tym czasie. Jest też sprawozdanie dowódcy ORP „Iskra” z przebiegu pierwszego po wojnie rejsu tego okresu szkolnego w 1948 roku do Leningradu. Wszystkie dokumenty zamieszczone w tym rozdziale są publikowane w tej formie po raz pierwszy.
W rozdziale V zamieszony został materiał dyskusyjny dotyczący wybranych elementów problematyki logistycznej Marynarki Wojennej. Starano się w nim przybliżyć przeciwnikom – w oparciu o dokumenty archiwalne zasady przydziału funduszy i formy ich podziału oraz wydatkowania na funkcjonowanie i działalność Marynarki Wojennej.
Matką Chrzestną książki była pani mgr Barbara Czarnota dyrektor Szkoły Podstawowej w Podlesiu Wielkim im. Kadm. Xawerego Czernickiego.
Tekst: Stanisław Teichert, Zdjęcia: Henryk Nagrocki




gs



Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2012 SO Marynarka Wojenna. Wszelkie prawa zastrzeżone.