Od momentu utworzenia (1.06.1965 r.) do czasu rozformowania (28.12. 2006 r.) ten związek taktyczny miał dwunastu etatowych dowódców. Spośród żyjącej siódemki na zaproszenie organizatorów czyli dowódcy 3.FO kadm. Mirosława Jurkowlańca i dziekana Dekanatu MW ks. kmdr. Zbigniewa Rećko na uroczystość stawiło się pięciu admirałów w st. spocz.: adm. floty Jędrzej Czajkowski i Marek Brągoszewski, wiceadm. Marian Prudzienica i kontradmirałowie Andrzej Rosiński i Czesław Dyrcz.
Uczestnicy uroczystości- a byli nimi oprócz już w/w organizatorów i admirałów – dowódcy jednostek wojskowych MW o godz .0900 zostali zaokrętowani na ORP ”Wodnik”. Od tego momentu nawet „ważni” goście honorowi - stali się zgodnie z RSO „zwykłymi” pasażerami, którym z.d.o. wręczył karty zaokrętowania określające przydział do środków ratunkowych, kabiny, miejsca w mesie oficerskiej. Na przejściu morzem do Helu mogliśmy się po raz kolejny utwierdzić w przekonaniu , jak piękny jest ceremoniał morski. Odbywający szkolenie na morzu ORP „Orzeł” oddał honory „Wodnikowi”.
Przed wejściem do portu Hel miało miejsce złożenie z pokładu ORP ”Wodnik” wieńca w miejscu zatopienia ORP ”Wicher” – zgodnie z marynarską tradycją oddano hołd tym, którzy odeszli na wieczną wachtę. Na zbiórce załogi i pasażerów krótki rys historyczny związany z ORP ”Wicher” przedstawił były dyrektor Muzeum MW a obecnie pracownik resortu ON Dowództwa 3. FO dr Sławomir Kudela.
Po wejściu do portu Hel dowódca Punktu Bazowania HEL kmdr ppor. Leszek Smarzyński złożył swoim przełożonym : komendantowi PW Gdynia kmdr. Przemysławowi Czernuszycowi i d-cy 3. FO meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości odsłonięcia tablicy oraz serdecznie przywitał gości honorowych - notabene swoich dawnych przełożonych. O godz.11.00 nastąpiło zgodnie z ceremoniałem wojskowym odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 9. FOW. Akt odsłonięcia tablicy poprzedziło krótkie wystąpienie d-cy 3. FO, w którym wyraził swoje podziękowanie tysiącom oficerów, podoficerów, marynarzy i pracowników wojska, którzy w okresie 41 lat istnienia 9. FOW służyli i pracowali z ogromnym poświęceniem w tym ZT MW. Po rozformowaniu 9.FOW jej jednostki przekazano w większości do 3.FO. Warto w tym momencie wspomnieć, że Hel od czasu budowy portu wojennego w 1931 r. stanowił jedną z głównych baz morskich a udział Helu w wojnie obronnej 1939 r. zapisał się na kartach historii szczególnie 32-dniową obroną tego rejonu przed hitlerowskim najeźdźcą (aktualnie w Helu funkcjonuje Punkt Bazowania). Do odsłonięcia tablicy (umiejscowionej na budynku dawnego Dowództwa 9.FOW) kadm. Jurkowlaniec poprosił najstarszego z byłych dowódców flotylli adm. floty w st. spocz. Jędrzeja Czajkowskiego i ostatniego dowódcę flotylli kadm. w st . spocz. dr. Czesława Dyrcza. W uroczystości odsłonięcia tablicy wziął również udział burmistrz miasta Hel Mirosław Wądołowski.
Następnie d-ca PB Hel zaprosił przełożonych i gości do dawnej Sali Rady Wojskowej 9. FOW, gdzie przy kawie ostatni d-ca flotylli kadm. w st. spocz. Dyrcz przedstawił najważniejsze epizody z 41-letniej historii 9. FOW udokumentowane wieloma slajdami. Zrozumiałym w tym momencie jest fakt, iż taka prezentacja obudziła wspomnienia byłych dowódców flotylli i sprowokowała ich do krótkich komentarzy. Jest jeszcze jedna istotna sprawa, która wynikła z tego spotkania przy kawie - a mianowicie burmistrz Helu zadeklarował sfinansowanie wykonania pamiątkowej tablicy (wg wzoru zaproponowanego przez stronę wojskową ) poświęconą kadrze, marynarzom i pracownikom wojska, którzy służyli/pracowali w jednostkach 9.FOW. Tablicę tę władze Helu planują umiejscowić w Parku Helskim.
W rejsie powrotnym do PW Gdynia uczestnicy uroczystości zostali poczęstowani przez dowódcę okrętu obiadem, podczas którego dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. FO kmdr Robert Szymaniuk przedstawił ciekawą prezentację obrazującą bardzo dokładnie sfilmowany w ubiegłym roku wrak ORP „Wicher”.
Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu drugiej tablicy poświęconej 9. FOW. Odsłonięcia tablicy dokonali byli dowódcy flotylli: adm. floty w st. spocz. Marek Brągoszewski, wiceadm. w st. spocz. Marian Prudzienica i kadm. w st. spocz. Andrzej Rosiński. Poświęcenia tablicy –podobnie jak i poprzedniej w Helu – dokonał fundator obu tablic dziekan Dekanatu MW ksiądz kmdr Zbigniew Rećko, który zaprosił wszystkich do - jak zwykle gościnnego - domu parafialnego na kawę /herbatę/ciastko/galaretkę owocową … .
Warto w tym miejscu podkreślić, że aktualny dowódca
3. FO kadm. Mirosław Jurkowlaniec bardzo poważnie wziął sobie do serca zadania, jakie otrzymał ten ZT MW z momentem rozformowania
9. FOW - przejęcia nie tylko większości jednostek tejże flotylli ale także przejęcia d z i e d z i c t w a
t r a d y c j i. Nie jest to pierwsza inicjatywa kadm. Jurkowlańca związana z kultywowaniem tradycji rozformowanej flotylli. Znalazło to zrozumiałe uznanie wśród zaproszonych gości a odzwierciedlone zostało w podziękowaniu wygłoszonym przez adm. floty w st. spocz. Jędrzeja Czajkowskiego.
Opracował członek Koła nr 13 wiceadm. w st. spocz. Marian Prudzienica. Zdjęcia Michał Pietrzak.