Tadeusz Pawelec urodził się 29.10.1935 roku. Szkołę podstawową ukończył w 1950 r. a Liceum Ogólnokształcące w 1954 r. W tym samym roku zdał egzaminy wstępne na Wydział Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Jednakże po pierwszym semestrze naukę przerwał ponieważ w 1955 r. zdał egzaminy wstępne do Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej. W 1959 roku promowany został na stopień podporucznika marynarki a w 1961 roku ukończył studia w WSMW otrzymując tytuł zawodowy magistra inżyniera.
Jako oficer kolejno pełnił obowiązki oficera mechanika na niszczycielu ORP „Błyskawica” i niszczycielu rakietowym ORP „Warszawa”. Następnie został szefem Oddziału Eksploatacji Okrętów Szefostwa Techniki i Zaopatrzenia Dowództwa MW. W roku 1980 ukończył PSOS w ASG i w roku 1983 został zastępcą szefa Służb Technicznych i Zaopatrzenia DMW i zastępcą szefa Logistyki – szefem Techniki Morskiej i Lotniczej.
W 1972 roku ukończył kurs przeszkolenia oficerów szczebla operacyjnego służb technicznych
i zaopatrzenia. W 1979 roku odbył Studia Operacyjno-Strategiczne w Akademii Sztabu Generalnego W.P. a w 1983 roku przeszkolenie w zakresie operacyjno-sztabowym i taktyczno-tyłowym w Akademii Tyłów w Leningradzie.
Zawodową służbę wojskową zakończył 25 stycznia1996 r. w stopniu komandora.
Za 41. letnią wierną służbę dla, i w polskiej Marynarce Wojennej odznaczony został: Krzyżem Oficerskim
i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalami resortowymi oraz medalem 40- Lecia Polski Ludowej.
Po odejściu w stan spoczynku 13.06.1996 r. wstąpił do Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP do Koła nr 1. W SOMW RP był aktywnym członkiem, pełnił obowiązki członka Głównej Komisji Rewizyjnej i przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Koła nr 1 Stowarzyszenia.
Odchodzącego na wieczną wachtę kmdr. mgr. inż. Tadeusza Pawelca na cmentarzu parafialnym w Gdyni Oksywiu w imieniu inspektora MW wiceadm. Jarosława Ziemiańskiego i dowódcy 3. FO kadm. Mirosława Jurkowlańca pożegnał kmdr por. Jerzy Spatuśko. Kadm. Zbigniew Popek pożegnał zmarłego w imieniu Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP a kmdr Zygmunt Miszewski w imieniu kolegów z roku ukończenia studiów 1961.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
gs