SO MW
2020-02-20 22:05
OBCHODY 100. ROCZNICY ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

Od dziesiątek już lat, 10. lutego odbywają się w Pucku uroczystości upamiętniające wrzucenie w 1920 roku do wód Bałtyku przez generała Józefa Hallera platynowego pierścienia na znak zaślubienia Polski z morzem. Po uzyskaniu w 1918 roku i po ratyfikacji 10 stycznia 1920 roku przez Niemcy ustaleń Traktatu Wersalskiego, wojska Frontu Pomorskiego pod dowództwem gen. Józefa Hallera przejęły Toruń i posuwając się na północ, przejmując od wycofujących się wojsk niemieckich kolejne tereny dotarły do Pucka, ostatniego miasta tego marszu.

Dwa platynowe pierścienie jako dar Polonii gdańskiej wręczył Generałowi dr Józef Wybicki, który od 1920 roku był pierwszym Starostą Krajowego Pomorza. Jeden z pierścieni siedząc na koniu na pochylni hydroplanów gen. Józef Haller wrzucił do morza, drugi natomiast nosił na palcu do śmierci. Po śmierci generała pierścień został umieszczony w muzeum księży Marianów w Fawley Court (Wielka Brytania). Po likwidacji muzeum w 1964 roku, pierścień ten od 2007 roku znajduje się w muzeum im. księdza Józefa Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.
W 2020 roku w 100. rocznicę Zaślubienia Polski z Bałtykiem obchody były szczególnie podniosłe. Na uroczystość przybył do Pucka prezydent RP Andrzej Duda, parlamentarzyści, inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański i szereg znamienitych osobistości.
Stowarzyszenie Oficerów Marynarki Wojennej RP reprezentowali: wiceadmirał Marian Ambroziak – prezes Zarządu Koła nr 6, były inspektor Marynarki Wojennej, komandor Mirosław Oniszczuk – wiceprezes Zarządu Głównego, komandor Stanisław Teichert – sekretarz Zarządu Głównego oraz komandor Bogdan Gierszewski – członek Zarządu Głównego.
Tekst Gabriel Samson, zdjęcia Stanisław Teichert.



Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2012 SO Marynarka Wojenna. Wszelkie prawa zastrzeżone.