W Morskim Ośrodku Harcerskim w Pucku przy ul. Żeglarskiej 1 można podziwiać jego zbiory związane
z tematyka skautowską. Poza medalami są również wydawnictwa książkowe i zdjęcia związane z ww. tematem. Wśród okazów mogliśmy podziwiać prawdziwe unikatowe skarby. Przykładem są: krzyż pamiątkowy wydany przez Tajny Hufiec Gdyńskich Harcerzy oraz medal ze szkła kryształowego
z Pierwszego Zlotu Harcerskiego w Spale z 1935 roku, kiedy przybyło tam 25 tysięcy harcerzy.
Nasze spotkanie miało charakter integracyjny członków i sympatyków naszego koła z harcerzami chorągwi Gdańskiej starszego i młodego pokolenia. Było wiele wspomnień wzajemnego przedstawienia się przy kawie, ciastkach a potem smacznym obiedzie w restauracji Ośrodka. Kierujący Ośrodkiem Harcmistrz Sławomir Dębicki przybliżył nam wiele aspektów działalności HOM, od szkoleniowej po biznesową i sportową. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Gdańskiej chorągwi harcmistrz Bogdan Radys, komendant kręgu "Korzenie" przy chorągwi gdańskiej, jednocześnie komendant starszyzny harcerskiej w całej Polsce. Miłą niespodzianką była obecność ZDO fregaty rakietowej ORP "Kościuszko" Macieja Pałuchy, wraz z małżonką i dwoma kilkunastoletnimi synami również harcerzami.
W drodze powrotnej już w mniejszej grupie odwiedziliśmy zamek Jan III Sobieski w Rzucewie, ze spacerem do parku kulturowego z Osadą Łowców Fok sprzed ponad 2000 lat i wystawą Rzucewo
w epoce kamienia. W zamkowej kawiarni nie bez trudu zamówiliśmy kawę i lody jako, że odbywało się tam z wielka pompą przyjęcie weselne.
W sumie wypad do Pucka i Rzucewa był udany, bo poza interesującą wiedzą o medalach i Ośrodku HOM skorzystaliśmy z pięknej pogody, podziwiając przepięknie rozwijające się miasto, jego zabytkowy rynek, pucką Farę, a na horyzoncie błyszczący w słońcu Półwysep Helski wzbogacony widokiem żagli jachtów HOM.
Następne spotkanie Koła odbędzie się 20.09.2019 r. ponownie poza Gdynią a mianowicie w pasiece państwa Bargańskich w Barłominie.
Tekst i zdjęcia Zbigniew Jabłoński.