SO MW
2019-04-07 11:00
NA WIECZNĄ WACHTĘ ODSZEDŁ
KMDR POR. W ST. SPOCZYNKU GABRIEL KUBICKI

Gabriel KUBICKI urodził się 1.02.1929 r. w miejscowości Kajew, gmina Krośniewice, pow. Kutno, woj. łódzkie. W lipcu 1950 r. rozpoczął służbę wojskową jako podchorąży Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej
w Gdyni na Wydziale Pokładowym. W trakcie nauki (na III roku) został przeniesiony do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na kierunek radiolokacja, gdzie w 1953 r. został promowany na stopień podporucznika marynarki.
Po ukończeniu nauki skierowany do Szkoły Specjalistów Marynarki Wojennej
w Ustce, gdzie przez 2 lata pracował jako wykładowca.

Następnie wysłany do Leningradu na kurs dla załóg niszczycieli, po którym przydzielony został do organizującej się bazy dla niszczycieli i przyszłego sztabu ich dywizjonu, a po przejęciu w grudniu 1957 r. niszczyciela proj. 30bis ORP "Grom", wyznaczono go na stanowisko dowódcy działu obserwacji technicznej. Służbę na tym okręcie pełnił przez ponad 6 lat, do początku roku 1964, sprawując także czasowo w latach 1963/1964 obowiązki zastępcy dowódcy. W międzyczasie, w 1960 roku, ukończył
w systemie zaocznym studia na Wydziale Pokładowym w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej.
Potem przez krótki czas służył w Wydziale Łączności Sztabu Marynarki Wojennej w Gdyni i stamtąd, na własną prośbę, z dniem 2.02.1965 r., przeniesiono go w stopniu kapitana marynarki do organizującej się
2. Brygady Okrętów Desantowych w Świnoujściu na stanowisko oficera radiolokacji 1. Dywizjonu Okrętów Desantowych. W latach 1967-1973 był flagowym oficerem radiolokacji w sztabie 2. BOD
a następnie do roku 1980 pełnił funkcję starszego oficera sztabu ds. rozpoznania, gdzie dał się poznać jako oficer sumienny, odpowiedzialny, doświadczony, o dużej wiedzy specjalistycznej i wysokiej kulturze morskiej. W latach 1980-1981 był komendantem Bazy Szkoleniowej dla słuchaczy libijskich WSMW, odbywających praktyki w 8. Flotylii. Do czasu zakończenia zawodowej służby wojskowej w październiku 1983 r. zajmował stanowisko dyżurnego operacyjnego oficera sztabu 8. FOW.
W rezerwie i w stanie spoczynku aktywnie udzielał się w pracach społecznych jako członek Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy (potem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego) oraz jako podharcmistrz w Kręgu Seniorów Związku Harcerstwa Polskiego (członkiem ZHP został jeszcze przed wybuchem II wojny). Od 2.03.2006 r. był jednym z członków-założycieli Koła nr 9 Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu (miał legitymację członkowską z numerem 2), a przez okres 9 lat pełnił funkcję członka Zarządu.
Jego pasją była falerystyka – posiadał dużą kolekcję medali, odznak, odznaczeń i orderów, w tym związanych z Wojskiem Polskim i Marynarką Wojenną. Uczestniczył w jej prezentacjach i wystawach. Przed kilku laty większość zbiorów ofiarował Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, które były jego stronami rodzinnymi.
W Zmarłym straciliśmy wartościowego, wzorowego i bardzo lubianego oficera, który swą postawą stanowił dla młodszych wzór do naśladowania.
Kmdr por. Gabriel KUBICKI był odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny", Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju" oraz w 2013 r. Odznaką Honorową Marynarki Wojennej.
Zmarł 27.03.2019 r. i został pochowany 2. kwietnia z wojskową asystą honorową na Cmentarzu Komunalnym w Świnoujściu. W ostatniej drodze towarzyszyło mu liczne grono kolegów i przyjaciół oraz delegacja harcerzy-seniorów i poczet sztandarowy ZHP.

Cześć Jego Pamięci!



Wspomnienia opracował kmdr ppor. w st. spocz. inż. Janusz Królikowski skarbnik Koła nr 9 SOMW RP
w Świnoujściu.



Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2012 SO Marynarka Wojenna. Wszelkie prawa zastrzeżone.