SO MW
2013-07-22 08:59
Ostatnia droga kmdr. por. dr. n. med. Józefa Caby

9 lipca 2013 roku na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie pożegnaliśmy odchodzącego w wieku 82 lat na wieczną wachtę, kmdr. por. dr. nauk med. Józefa CABĘ.

W jego ostatniej drodze poza najbliższą rodziną towarzyszyli mu koledzy z Marynarki Wojennej RP, z 7. Szpitala M. W. w Oliwie, członkowie koła łowieckiego „Wybrzeże”, którego był wieloletnim szefem oraz członkiem Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Związku Łowieckiego, pacjenci, przyjaciele i znajomi. W imieniu kolegów z koła Lekarzy i Farmaceutów Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP komandora CABĘ pożegnał prof. dr hab. med. Kazimierz Dęga.

Kmdr Józef CABA urodził się w 1932 roku w miejscowości Wawrzeńce koło Krakowa. Lata jego podstawowej edukacji przypadają na trudne dni okupacji. Naukę rozpoczyna na tajnych kompletach. Już po wyzwoleniu w 1945 roku trafia do gimnazjum im. Jana Sobieskiego, które kończy „małą maturą”. Zgodnie z zainteresowaniami naukę kontynuuje w 3 letnim Państwowym Liceum Technik Dentystycznych, po ukończeniu którego uzyskuje tytuł technika. Udaje mu się uniknąć obowiązujący wówczas nakaz pracy i po zdaniu konkursowego egzaminu zostaje przyjęty na Wydział Stomatologii Akademii Medycznej w Krakowie. Po dwóch latach, ze względów rodzinnych przenosi się do Gdańskiej Akademii Medycznej, którą kończy w 1955 roku i uzyskuje tytuł lekarza dentysty.

Bezpośrednio po otrzymaniu dyplomu zostaje powołany do zawodowej służby wojskowej i po ukończeniu KPO w Łodzi zostaje skierowany do Kaszubskiej Brygady WOP w Gdańsku. W jednostce tej pełnił służbę przez 11 lat. Następnie zostaje skierowany do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Oliwie gdzie przeszedł wszystkie szczeble awansu zawodowego od asystenta do Kierownika Pododdziału chirurgii szczękowej i naczelnego stomatologa MW. Funkcję tę pełnił do emerytury tj. 1992 roku. W międzyczasie uzyskuje specjalizację z zakresu chirurgii i protetyki stomatologicznej oraz stopień doktora nauk medycznych.

Mimo wysokiej pozycji społecznej i zawodowej, do końca życia pozostawał człowiekiem niezwykle skromnym i jak twierdził znał swoje miejsce w szeregu. Cieszył się w środowisku Marynarki Wojennej i nie tylko wielkim autorytetem i szacunkiem. Dla młodych lekarzy był życzliwym mentorem i wyrozumiałym starszym kolegą. Bez reszty oddany pracy zawodowej. Wspaniały erudyta, typ lekarza filozofa.

W czerwcu 1970 roku zostaje w ramach misji pokojowej ONZ skierowany do Egiptu gdzie między innymi pełni funkcję Kierownika Polikliniki przy Polskim Szpitalu Wojskowym. Jego życiową pasją było łowiectwo. Przez wiele lat był członkiem Koła Łowieckiego przy Szpitalu Marynarki Wojennej oraz Koła ”Wybrzeże”. Był także członkiem Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Związku Łowieckiego. Dzięki jego inicjatywie powstała w Paraszynie kolonia domków letniskowych. Kolonia do dziś rozwija się, a zawiązane tam przyjaźni trwają, często w kolejnym już pokoleniu.

Kmdr CABA za swoją działalność zawodową i naukową był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem ONZ w Służbie Pokoju oraz medalami Za Zasługi dla Obronności Kraju. Był również uhonorowany najwyższym odznaczeniem łowieckim.

Cześć jego pamięci!



Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2012 SO Marynarka Wojenna. Wszelkie prawa zastrzeżone.