SO MW

Kontradmirał Romuald NAŁĘCZ TYMIŃSKI urodził się 13 listopada 1905 roku. Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej w Toruniu ukończył w 1928 roku i wkrótce rozpoczął służbę w Dywizjonie Ćwiczebnym na kanonierce ORP "GENERAŁ HALLER". Od młodzieńczych lat interesował się sportem. W 1930 roku zdobył mistrzostwo Wojska Polskiego w boksie w wadze półciężkiej i niebawem mistrzostwo Marynarki Wojennej w szpadzie. Odnosił również sukcesy w jachtingu morskim. Kierował Samodzielnym Referatem Wychowania Fizycznego w kierownictwie Marynarki Wojennej w Warszawie oraz gdyńskim Ośrodkiem Wyszkolenia Morskiego. Pływał na trałowcach i okrętach szkolnych.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej wyszedł w podróż jako zastępca dowódcy szkolnego żaglowca ORP "ISKRA" do Casablanki. Następnie przez francuskie obozy rekrutacyjne udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie odradzała się Polska Marynarka Wojenna. W 1940 roku jako zastępca dowódcy niszczyciela ORP "BŁYSKAWICA" uczestniczył w kampanii norweskiej i ewakuacji brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego z Dunkierki. Dowodził także eks francuskim patrolowcem "POMEROL". W latach 1942-1944 odnosił liczne sukcesy bojowe jako dowódca niszczyciela ORP "ŚLĄZAK" m.in. w osłonie desantów pod Dieppe, na Sycylii i pod Salerno, Od 1945 roku objął dowództwo krążownika ORP "CONRAD".
Za swą działalność otrzymał m.in. odznaczenia:

  • Order Virtuti Militari V kl.
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
  • Krzyż Walecznych – trzykrotnie
  • Medal Morski – trzykrotnie
  • Order Imperium Brytyjskiego, The Most Excellent Order of the British Empire Officer of Order
  • Krzyż za Wybitną Służbę – W.B., Distingushed Service Cross
Uhonorowany został również innymi odznaczeniami polskimi oraz pamiątkowymi: francuskim i pakistańskim.

Po wojnie, mając dyplom kapitana żeglugi wielkiej, pływał na statkach handlowych oraz służył jako oficer kontraktowy w Marynarce Wojennej Pakistanu. Przed odejściem na emeryturę zajmował stanowisko dyrektora portu Freeport na Wyspach Bahama.

Na emeryturze mieszkał w Toronto w Kanadzie. Wiele lat aktywnie uczestniczył w życiu Polonii w Kanadzie. Był również Członkiem Honorowym Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP.
Na wieczną wachtę odszedł 29 grudnia 2003 roku w Toronto.
Prochy Admirała sprowadzono do Polski i złożono w grobie na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni 14 maja 2010 roku.

Opracowano na podstawie książki "ŻAGLE STAW - BANDERĘ SPUŚĆ"Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2012 SO Marynarka Wojenna. Wszelkie prawa zastrzeżone.